SYSTEM KASTOWY

Hindusi wierzą, że jest pięć rodzajów ludzi, z których cztery wywodzą się z ciała pierwszego człowieka. Warny dzielą się na cztery stany:
1. bramini – najwyższy, wywodzący się z ust, głównie kapłani i święci mężowie,
2. kszatrijowie – wywodzący się z ramion, wojownicy i rządcy, monarchowie,
3. wajśjowie – wywodzący się z ud, kupcy, rzemieślnicy;
4. śudrowie – ze stóp, ludność służebna (np. robotnicy rolni, księgowi).

Ostatnią, piątą grupą społeczną, której przynależność warnowa nie dotyczyła są dalitowie (tzw. "niedotykalni").

W odniesieniu do stratyfikacji społecznej w Indiach, poprawnym terminem dla słowa kasta jest dźati. Natomiast w odniesieniu do stanów społecznych używa się terminu warna.
Podział na dźati (źródłosłów od dźan - urodzić się) jest w Indiach znacznie bardziej rozbudowany. Istnieje około 6-10 tysięcy kast czyli dźati.

O pozycji, jaką człowiek zajmuje w tym systemie, decydują jego pochodzenie, kwalifikacje i rodzaj wykonywanej pracy (guna-karma). Jesli rodzisz sie w jednej z nizszych, oznacza to ze w poprzednim zyciu byles zlym czlowiekiem i teraz musisz odpokutowac, a co za tym idzie nie wolno ci zmienic pozycji.

Oficjalnie system kastowy zostal zniesiony juz jakis czas temu. Kiedy zapytasz o to hindusa z pewny zaklopotaniem powie, ze w 2000 roku prezydentem zostal niedotykalny. Jednak nie sposob niezauwazyc na ulicach wychudzonych robotnikow i wypasionych, obwieszonych zlotem hindusow siedzacych za kierownicami klimatyzowanych samochodow. Kiedy bylismy w Khajuraho, mlody "przewodnik" opowiadal nam o kastach. Wspomnial nawet o tym, ze kazda z nich ma swoje szkoly!

System kastowy jest niezgodny z prawami czlowieka. Niestety jest tak silnie zakorzeniony, ze mina lata zanim cos sie zmieni. Indie to kraj, w ktorym terazniejszosc miesza sie z przeszlooscia a wlasciwie przeszlosc jest terazniejszaoscia. Male szanse na zmiany!!!



źródła: http://pl.wikipedia.org/wiki/Kasta

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

deforestacja na Borneo

Wielkanoc na Teneryfie II

Longhouse - długie domy i "Łowcy Głow"